Po rozpoczęciu Niemieckiej agresji na Polskę, Wielka Brytania wraz z Francją miała pomóc Polsce, lecz ta pomoc była conajmniej nie skuteczna, a właściwie to można powiedzieć ,że jej wogóle nie było, ale to było spowodowane tym, że Brytania, nie była przygotowana do wojny. Następnym wydarzeniem było wycofanie wojsk Brytyjskich, oraz Francuskich z Dunkierki (26 maja - 3 czerwiec). Niedługo potem nastałą Bitwa o Anglię, która jest znana, z tego, że była pierwszą kampanią przeprowadzoną wyłącznie za pomocą lotnictwa. Następnym działaniem Imperium Brytyjskiego, było ochrona Afryki przed ekspansją Niemiec.

Mogę się założyć, że kojarzysz pewnie Spitfire'a, a wraz z nim Bitwę o Anglię. Już 1937r. pierwszy typ Spitfire'a był gotowy do seryjnej produkcji. Podczas wojny, wychodziły coraz to kolejne modele Spitfire'a, które były coraz nowocześniejsze, tylko po to, by zachować przewagę nad samolotami wroga ,który też bardzo szybko postępował z badaniami. Typ tego myśliwca oznaczano dodając do nazwy Mk., poczynając od Mk. I - pierwszego modelu, do Mk. XXIV. Dodatkowo, brano pod uwagę wersje "a" i "b", które były zależne od uzbrojenia. Wersje "a" zazwyczaj miały 8 karabinów maszynowych 7.7 mm, a "b" 4 karabiny 7.7 mm maszynowe i 2 działka 20 mm.



Typhoon zdecydowanie jest świetnym szturmowcem. Łączy w sobie najlepsze cechy: szybki, dobrze uzbrojony jak i zwinny. Został wprowadzony na pole walki w 1941r. Na początku był nękany paroma problemami lecz jako jedyny, gry do walki został wrzucony Fw 190, potrafił go powstrzymać.


Uzbrojeniem Typhoon'a było od samego początku 12 karabinów maszynowych 7.7 mm lub 4 działek 20 mm, następnie pod koniec 1942 dodano bomby, a pod koniec 1943, rakiety RP-3
Hawker Hurricane już dwa lata przed wojną, dostał się do RAFu i jego uzbrojeniem było 8 karabinów maszynowych 7.7 mm. W lutym 1941r. wprowadzono do typu Mk. IIc 4 działka 20 mm. Natomiast w Hawker Hurricane Mk. IV wprowadzono możliowść przenoszenia 2 bomb, oraz 2 działka 40 mm.


Samoloty drugiej Wojny Światowej © Wszelkie prawa zastrzeżone.